Motokrosové MMČR 2017 Pacov

Na třetím podniku Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu v Pacově jsme startovali v plné sestavě a zásluhou Martina Žeravy odvážíme další zlatý věnec! Bohužel se našim dalším jezdcům tolik nedařilo a celkově by se tak Pacov dal nazvat jako smolný závod. Podrobnosti v článku.

radeklavicka_mx_mmcr_pacov_2017_256_1000

V královské třídě MX1 startovali Rudolf Weschta, David Kosmák a Milan Rožec. Snad žádnému motokrosovému fanouškovi nemohla uniknout zpráva o incidentu, který se odehrál po Rudově pádu ve druhé jízdě, čímž završil celodenní smůlu, která ho provázela. Více už nám poví sám Ruda: „Do Pacova jsem se těšil, místní trať se mi líbí a rád na ní závodím. Trápeni pro mě začalo už od rána, kdy se mi při tréninku zablokovala krční páteř a bolesti mi vystřelovaly až do ramene. Hned po tréninku jsem šel do sanitky k doktorovi, který se mi snažil pomoci odblokováním, ale nepovedlo se. Takže mi nezbývalo nic jiného, než překousnout bolest při jízdě na motorce. V první jízdě jsem měl start okolo 10. místa, během závodu jsem se chvílemi trošku trápil a cílem jsem projel jako 7.

Start do druhé jízdy jsem měl docela dobrý, byl jsem tam asi 4., ale hned ve druhé zatáčce jsem upadl a vyjížděl jsem skoro poslední. Trochu jsem se naštval a snažil se dohánět, co to šlo. V polovině jízdy jsem byl už na 9. místě a poté jsem měl ošklivý pád na sjezdu vedle startu, do kterého se nešťastně zapletl i František Smola, který trefil moji motorku a spadl taky. Nyní bych se chtěl vyjádřit k celému incidentu, který poté nastal. Při pádu jsem zůstal ležet a snažil se rychle dostat mimo trať, kde jsem znovu zůstal ležet a okamžitě ke mně přiběhli lékaři, kteří mě začali ošetřovat. V tu chvíli jsem byl trochu mimo sebe. Najednou se přes dav lidí a lékařů prodral Smola st. a začal na mě vulgárně řvát a nadávat mi do všech možných sprostých slov. Nebýt pohotovosti hasičů, kteří ho pak odtáhli, tak byl schopný mě napadnout. Takto celý incident vznikl, následkem kterého pak dole pod kopcem u motorek vznikla ta již zmíněná rvačka, od které jsem byl odveden do sanitky.“

radeklavicka_mx_mmcr_pacov_2017_3318_1000_01

Také pro Davida Kosmáka byl Pacov smolnou záležitostí, po solidní kvalifikaci se dal očekávat útok na bodované pozice těsně za první desítkou, ale ztracené víčko chladiče mu znemožnilo start do první jízdy. Ve druhé už za to vzal a dojel na pěkném 13. místě. Z jeho postupného zlepšování máme pochopitelně radost! Jak sám David říká, Pacov je pro něj „prokletý“ a dál pokračuje: „Po Dalečíně jsem se více zaměřil na přípravu a do Pacova jsem se velmi těšil. I když je zde trať vždy velmi rozbitá, mám místní trať rád a davy fanoušků tam vždy člověka dokáží hodně vyhecovat. Velmi mě překvapil velký počet jezdců, což se projevilo hlavně v kvalifikaci, kdy bylo těžké najít dostatek prostoru na rychlé kolo a zajel jsem pouze 16. čas. Vím, že kvalifikace mám slabší, takže jsem se poměrně těšil na první jízdu. Bohužel se mi nevyhnula smůla, kterou v posledních letech v Pacově mám, a během zaváděcího kola jsem ztratil víčko chladiče a nemohl jsem tedy do jízdy nastoupit, což mě neskutečně naštvalo. Do druhé jízdy jsem tedy nastupoval tak namotivovaný, že jsem hodně pokazil start a musel jsem se probíjet vpřed. Velmi jsem na sobě cítil výpadek z první jízdy a docela dlouho jsem četl trať, než jsem našel optimální stopy, a než mi povolily ruce. Postupně se mi naštěstí dařilo posouvat vpřed a díky několika pádům jsem dojel do cíle na slušném 13. místě. Poslední dobou se cítím na motorce dobře, takže se velmi těším na pěknou trať v Opatově a doufám, že se mi tam bude dařit výrazně lépe.“

radeklavicka_mx_mmcr_pacov_2017_1924_1000

Stejně jako David i Milan Rožec vykazuje vzrůstající formu, a i když to na bodované příčky nestačilo, tak je jeho 25. a 24. místo v tak nabité konkurenci slušný výsledek a jeho stabilní výkony jsou předzvěstí očekávaného útoku na body.

radeklavicka_mx_mmcr_pacov_2017_1025_1000

Náš jediný zástupce ve třídě MX2, junior Jirka Matějec startující na dvoutaktní stopětadvacítce to měl v Pacově opravdu těžké. Na zdejší trati je znát každý ždibec výkonu navíc a Jirka tak musel menší deficit oproti čtyřtaktním dvěstěpadesátkám dohánět v zatáčkách. Po povedené první jízdě přišla smolná druhá, kde opět atakoval bodované pozice, ale stržená kůže na ruce mu znemožnila pokračovat. Více už sám Jirka: Trať Pacově se mi líbí, i když vím, že je velmi náročná. Jako vždycky byla trať dobře nachystaná a hodně se během závodu rozbila. Účast v MX2 byla hodně nabitá, sešlo se 61 jezdců. Kvalifikace tak byla napínavá až do konce, každý se snažil obsadit co nejlepší místo na start a někteří se na ten start vůbec dostali. Já jsem nakonec skončil na 34. místě, se kterým jsem byl spokojen.

Do 1. závodu jsem nastupoval s tím, že jsem věděl, že to nebude tak jednoduché, jako v Lokti nebo Dalečíně, kde byla účast o dost menší. Odstartoval jsem někde ve druhé půlce startovního pole a během 1. kola jsem se probojoval na 25. místo. V polovině jízdy jsem už byl na 20. místě. V jednu chvíli jsem jezdil i na 18. místě a vypadalo to, že si odvezu i nějaké body, ale 5 minut před koncem mi došly síly a propadl jsem se na konečné 24. místo. S tímto místem jsem byl spokojený a chtěl jsem ho zopakovat i ve 2. jízdě. Z té jsem bohužel musel z 20. místa odstoupit kvůli stržené kůži na ruce, se kterou jsem ještě 2 kola jel, ale už jsem se nemohl udržet řídítek. Další závod pojedu v Kaplici 10. 6., kde se jede juniorské mistroství ČR.“

radeklavicka_mx_mmcr_pacov_2017_2425_1000

Naše MX kočka Niki Hošková startující ve třídě Ženy v první jízdě nebodovala, ale ve druhé dojela jako 17. a svůj výkon hodnotí následovně: „Před Pacovem jsme hodně trénovali, začínám na motorce se konečně cítit lépe a dohánět půlroční stopku od motorky. Krůčky jsou to pomalé, ale musím vydržet a ono to půjde. Jinak závody byly super, ještě nějaké malé boje s hlavou tam jsou, ale jak říkám, bude líp. I když to zatím není úplně znát, tak se cítím dobře a věřím v lepší zítřky. Na druhou rozjížďku nám pěkně zapršelo, a já vyčerpala všechny své strhávačky. Většinu závodu jela skoro poslepu se zamazanými brýlemi, ale řídím se pravidlem nesundávat brýle. Každopádně byl to zábavný závod, beru to pozitivně.“

radeklavicka_mx_mmcr_pacov_2017_1535-2_1000

Třída Veterán je naší silnou parketou především díky Martinu Žeravovi, který umí zatápět i mladším dravcům ve třídě MX1. Po vítězství ve své kategorii, o které musel především na začátku druhé jízdy bojovat s Michalem Kadlečkem, nastoupil ihned po dojetí poslední jízdy Veteránů ke druhé jízdě MX1. Na rozbité trati několik kol bojoval těsně za první pětkou a jak sám říkal, byl by takové tempo ještě chvíli vydržel, ale po kontaktu s jedním z jezdců z jízdy odstoupil. Pro Martina to ale byl skvělý trénink a opět se ujistil, že stále může jezdit na špici královské třídy a školit i o dvacet let mladší kluky.

radeklavicka_mx_mmcr_pacov_2017_1554_1000

Roman Skalka
zajel dvě velice vyrovnané jízdy a z Pacova odváží celkové 14. místo po zisku 13. a 12. místa ve dvou závodních jízdách. Opět menší smůla pro jezdce týmu MAX2, ale takový už motokros je, nicméně Roman může být s výkonem spokojený, vždyť na první desítku mnoho neztrácel.

Další podnik BAM MM ČR 2017 se jede 2. 7. 2017 na trati v Opatově u Svitav a tým MAX2 bude opět při tom!