MMČR motokros 2017 – Opatov u Svitav

Kompletní tým MAX2 nechyběl ani na čtvrtém pokračování seriálu Mezinárodního motokrosového mistrovství ČR, které se jelo v Opatově u Svitav. Zásluhou Martina Žeravy odvážíme zlatou trofej pro třídu Veterán!

dsc5601

Martin se ale o první místo musel především ve druhé jízdě poprat s Michalem Kadlečkem, který ho dokázal i předjet, což Martin přímo na pódiu komentoval následovně: „Byl to boj, což trochu zapříčinili okolečkáři, ale to k tomu patří. Bylo to trochu složitější i v tom, že na trati byla pouze jedna kolej, ale naštěstí to pro mě dobře dopadlo. Michala jsem byl schopný předjet, protože jezdců okolo tam bylo hodně, takže zavazeli nejen mě, ale i Michalovi. Byl to pěkný boj a já jsem spokojený. Moc děkuji všem sponzorům, týmu MAX2 a rodině.“ Ve veteránech startoval i Roman Skalka, který celkově skončil jako dvanáctý, ale blýsknul se až neuvěřitelným druhým kvalifikačním časem!

dsc5601

Nejpočetnější zastoupení jsme tradičně měli ve třídě MX1 a už kvalifikace ukázala, že si Ruda Weschta z pacovského pádu neodnesl žádné dlouhodobější následky, zajel totiž pátý čas. Smůla se ho ovšem držela v první jízdě, kdy v prvním kole upadl a musel stahovat ze zadních pozic. Chuť si ale spravil ve druhé jízdě, kde dojel jako šestý, což v kombinaci se čtrnáctým místem z první jízdy stačilo pouze na desáté místo celkově. „Do Opatova jsem se těšil, místní trať se mi líbí a byla i hezky nachystaná. V neděli to od rána trochu komplikoval déšť a bylo bláto, které se ale vyjíždělo v jednu ideální stopu, takže do jízd hodně rozhodoval start, který se mi v první jízdě nepodařil a zůstal jsem v hromadném pádu, při té smůle mi ještě praskla páčka přední brzdy, takže z toho bylo pouze 14. místo v cíli. Do druhé jízdy jsem odstartoval asi 15., takže zase nic moc, ale chytnul sem docela dobré tempo a stáhnul jsem to aspoň na 6. misto. Celkově jsem skončil 10., s čímž spokojený nejsem, ale jsem zdravý, a to je hlavní. Ale je třeba se vyvarovat zbytečných chyb a zlepšit hlavně starty. Děkuji za podporu teamu MAX2,“ uzavírá Ruda. Jako osmnáctý skončil David Kosmák, který v závodních jízdách bral dvacáté a patnácté místo. Svůj letošní první mistrovský bod ve druhé jízdě vybojoval Milan Rožec.

dsc5601

Jirka Matějec startující ve třídě MX2 se kvalifikoval na parádním 14. místě, ale v první jízdě ho zastavily technické problémy. Svůj nezaviněný výpadek odčinil 16. místem v jízdě druhé, což je jeho letošní nejlepší výsledek! „Do Opatova jsem se těšil, protože tady jezdím už od mala a trať se mi líbí. Den před závody byla trať nádherně připravená a nachystaná, jenže ráno začalo pršet, s čímž jsem moc nepočítal, ale i tak jsem se na závod tesil. 1. trénink jsem vynechal, protože jsme chtěli pošetřit motorku, kterou mám jen jednu a trať znám moc dobře. Už od rána se vyjela jedna stopa, ve které se jezdilo celý den a bylo to náročné. V kvalifikaci jsem nemohl zajet rychlé kolo, protože jsem dělal chyby a padal, ale v poslední minutě se mi povedl zajet 14. čas, se kterým jsem byl spokojený. Na 1. jízdu už to bylo lepší, i když většinou to byla jedna nebo dvě stopy. Start se mi docela povedl a byl jsem okolo 18. místa a v průběhu jízdy jsem se dostal na 15. místo, ze kterého jsem spadl a propadl se na 18. místo, ze kterého jsem se probojoval na 16. místo. Ale 10 minut před koncem se mi vytočily šrouby z podsedlovky a tím se rozpojil kabel od řídící jednotky a motorka dál nejela. Naštěstí jsme to stihli opravit na druhou jízdu. V druhé jízdě jsem odstartoval spatně, až někde kolem 30. místa, ale v průběhu jízdy, kdy jsem ještě jednou spadl, jsem se probojoval na 16. místo, na kterém jsem také dojel. S výsledkem jsem spokojený, akorát škoda 1. jizdy. Další závod pojedu další víkend v Nové Pace, kde se jede MMČR juniorů.“

dsc5601

Fantastickou kvalifikaci předvedla i Nikola Hošková, která zajela 8. čas. Na svůj úspěch navázala 13. místem v první jízdě a 15. ve druhé. „MMČR v Opatově bylo náročné díky vydatnému dešti. Trénink trochu trápení, ale v kvalifikaci už se vyjely koleje, celkově mi to sedlo a dojela jsem na 8. místě. Ale v první jízdě jsem měla dva pády a dojížděla jsem z posledního místa stíhací jízdu, jenže se udělala se jednokolejka a mě dělalo problém předjíždět. Nakonec 13. místo. Druhá jízda už pro mě trápení a bohužel 15. pozice,“ říká Niki. I pro ni je to letošní maximum a my můžeme říct, že nás vzrůstající výkony našich jezdců opravdu těší!

Text: Jiří Kružík