Jára Romančík reprezentoval ČR na Motokrosu národů 2015

mxon_2015_czech_team_by_rico_schneller_14_400

Ve dnech 25. - 27. 9. 2015 hostil francouzský areál nedaleko města Ernée v pořadí 69. Motokros národů (MXoN). Český tým tvořili v letošním roce reprezentanti Martin Michek (OPEN), Filip Neugebauer (MX2) a náš Jaromír Romančík (MXGP).

mxon_2015_czech_team_by_rico_schneller_2_400

V sobotu se českému družstvu nepodařilo kvalifikovat přímo do Finále A, a tak nás v neděli čekala rozjížďka v podobě tzv. Finále B, jejíž vítěz si zajistil postup do hlavního závodu. Naši bohužel skončili i přes urputné boje až na 3. místě o bod za slovinským družstvem a vítěznými Japonci. Českému týmu tak patří ve výsledkové listině až 22. místo z 36 družstev, která se vydala bojovat o Chamberlainovu trofej.

mxon_2015_czech_team_by_rico_schneller_1_400

Co řekl Jára Romančík o MXoN 2015?

"Byla to pro mě premiérová účast. Neskutečný zážitek. Trať byla opravdu těžká a dost náročná, ale jelo se mi na ní dobře. Když jsem se připravoval na start kvalifikace, měl jsem krásný pocit, protože jsem stál bok po boku nejlepších jezdců z celého světa. Bylo to pro mě opravdu krásné. Když spadl žebřík, tak musím říct, že jsem se docela trefil a vyrazil jsem kupředu. Jen za žebříkem jsem měl špatný posed na motorce, která se mi zvedla na zadní, takže jsem musel lehce líznout spojku a tím mě dost lidí přeskočilo. Byl jsem asi v půlce první zatáčky, kde mi někdo narazi do předního kola, ztratil jsem balanc a upadl. Ke všemu na mě spadl ještě Holanďan a měli jsme zamotané motorky do sebe. Trvalo nám asi dvacet vteřin, než jsme je od sebe dostali, takže jsme odjížděli naprosto poslední s velkou ztrátou. Byl jsem na sebe dost naštvaný, a tak jsem ze sebe vydal úplně všechno, co jsem mohl a dojel jsem do cíle 23. Byl jsem opravdu zklamaný. Pak jsem sledoval kluky – nejdříve Filipa a pak Martina.

mxon_2015_czech_team_by_rico_schneller_25_400

Musím říct, že Filip jel opravdu skvěle a rozjížďku dokončil na 15. místě. Martin jel taky moc dobře, jenže měl smůlu a dojel kolem 20. místa. Tím se rozhodlo, že budeme muset jet B finále, do kterého jsem šel s tím, že ze sebe vydám sto dvacet procent, abychom postoupili. Spadl žebřík, byl jsem někde kolem 15. místa, a tak jsem se dral dopředu. Jenže jsem chtěl až moc a přišla neomluvná chyba, kdy jsem při strkanici spadl a nemohl se dostat k motorce. Musel jsem počkat, až všichni odjedou a pak jsem si pro ni běžel. Vyrážel jsem úplně poslední, nasadil jsem, co to jen šlo, jenže jsem na sebe znovu vytvořil až příliš velký tlak a vůbec mi to nešlo. Zhruba po dvou kolech od páu jsem najednou potkal Martina, který upadl a vyrážel až za mnou. Věděl jsem, že je rychlejší, a tak jsem ho pustil, aby se dral dopředu. Trápil jsem se tak patnáct minut, než jsem se zklidnil a začal konečně závodit. Nakonec jsem začal postupovat přes jednoho jezdce za druhým a v cíli z toho bylo 9. místo kousek za Martinem a Filipem. Byl jsem skutečně zklamaný ze svého výkonu, protože jsem dostal velkou šanci ukázat, co ve mně je a zmařil jsem ji, i když vím, že jsem do toho dal všechno. Kdybych se vyvaroval svých chyb, myslím, že bychom se tam dostali. Opravdu jsme na to měli.